رفتن به بالا
 • چهارشنبه - ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۱
 • کد خبر : ۱۲۸۵۸
 • چاپ خبر : فصل جـدیـد امـیـد در سـیـسـتـانــــ رسمیت شناختن حق آبه هیرمندازسوی افغانستان

فصل جـدیـد امـیـد در سـیـسـتـانــــ رسمیت شناختن حق آبه هیرمندازسوی افغانستان

کاغذاخبار : پس از مدتها چشم انتظاری  بنظر می رسد که آنچه که سالها افغانستان و سیاست مدارانش حتی اجازه صحبت دراین خصوص را به کسی نمی دادند ، قرار است اجرایی شود و این کشور بر عهد نامه های بین المللی پایبند شود و پس از اینکه حق آبه رودخانه هیرمند را به رسمیت […]

کاغذاخبار : پس از مدتها چشم انتظاری  بنظر می رسد که آنچه که سالها افغانستان و سیاست مدارانش حتی اجازه صحبت دراین خصوص را به کسی نمی دادند ، قرار است اجرایی شود و این کشور بر عهد نامه های بین المللی پایبند شود و پس از اینکه حق آبه رودخانه هیرمند را به رسمیت بشناسند ، برای اجرایی شدنش اقدام نماید.

به گزارش کاغذاخبار اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان که در مراسم موسی شفیق نخست وزیر سابق این کشور سخن می گفت ، ضمن تمجید از مقام وی گفت :  مسئولیت دولت کابل اجرای معاهده‌‌ای است که در زمان شفیق میان کابل و تهران در مورد آب هیرمند به امضا رسیده بود.

بیان سخنی از سوی رئیس جمهور افغانستان می تواند نقش بسزایی در امیدواری مردم به ماندگاری در منطقه و ایجاد شغل و رونق اقتصادی در سیستان داشته باشد که جای خوشحالی و تقدیر دارد.

بنا براین گزارش بی شک بیان چنین سخنی از سوی عالی ترین مقام اجرایی و سیاسی افغانستان نشان از رایزنی دراین خصوص از سوی دولتمردان کشور دارد که امید است رایزنی ها منسجم و پیوسته ادامه یابد تا درنهایت به مرحله اجرا برسد و بیاد داشته باشیم که تنها سخن گفتن دراین باب لب های تشنه هامون را سیراب نمی کند و مردم سیستان امروز قدردان و از فردا در انتظار تحقق و اجرای این مهم هستند.

لازم بذکر است ، در سالهای گذشته ، افغان‌ها بارها و بارها به بهانه‌های مختلف از جاری کردن حق آبه ایران از رود هیرمند به سمت کشورمان خودداری کرده اند و حال بنظر می رسد که سخنان اشرف غنی فصل جدیدی از اجرای این معاهده و در پی آن روابط جدید و خاص مابین دو کشور خواهد بود

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


۹ دیدگاه برای “فصل جـدیـد امـیـد در سـیـسـتـانــــ رسمیت شناختن حق آبه هیرمندازسوی افغانستان”

 • نتیجه زحمات دکترکیخا نماینده سیستان جای تبریک دارد

 • محمدعلی کاظم نژادی says:

  در پاسخ به شیخی عزیز منظورم جا ماندن از رقابت ها بود

 • جناب شیخی الحمدالله اصل نامه چاپ نفرموند

 • جناب شیخی سلام از اینکه حضور دارید و به مسائل جامعه اهمیت و واکنش نشان میدهید جای سپاس وتشکر دارد. عزیز ما هستید چه خوب است سعی شود مسائل را جناحی نبینیم. شهر وشهروندان عزیزمان در سیستان از پرداختن به قوم و قبیله گرایی ها خصوصا در امور کلی شهر مان کم آسیب ندیده اند وضعیت موجود وقابل تامل شهرمان از نبود نمایند خوب.نیست که به این حال و روز افتاده بلکه از تفکری بوده است که جا ماندن از رقابت را شکست طلقی نموده ایم بجای همکاری وهمراهی به تخریب انجامیده زحمات نماینده گان ادوار مختلف مجلس شورا اسلامی کم یا زیاد هریک به اندازه وسع و بضاعت شان بوده قابل تقدیر است گزینه هایی از انتخابهای خودمان بوده اند البته که تلاشهای جناب اقای دکتر کیخا جناب اقای دکتر دهمرده قابل تقدیر است ولی باور. فرمائید. تا بنا بر این نشود از مسئولینی که توفیق خدمت می یابند با اتحاد مردمی و به دور از رقابتهای قومی وقبیله ای پستیبانی وحمایت نشود . در بر همان پاشنه ای می چرخد که چرخیده وسیستان وسیستانی را مرحله هلاکت و نابودی رسانیده است در مسئله اب وخشکسالیها هم همه مسئولین از زابل گرفته واستان بطور مداوم پیگیر بوده اند. که امروز با واکنش ریئس جمهور محترم افغانستان به بارقه ای از امید رسیده ایم با ایجاد اتحاد ویک صدایی و در پشت سر مسئولین خواسته های به حق خودرا مطرح و پیگیری نماییم بنتجه مطلوب خواهیم رسید. انشا الله . به امید روز خوبتر برای احاد مردم زابل

 • با سپاس از شما اصل نامه پاسخ به مطلب آقا شیخی. منتشر. نشد اصلاحیه منتشره. بی مفهومه

 • جناب آقای محمدعلی کاظم نژاد عزیزکلمه دیپلماسی آب ،ورود وزرای کشورها در سیستان ازبرنامه های دکتر کیخا وبه ایشان تبریک

 • این همه مسئولین وعده دادن این بنده خدا هم گفته یه چیز بگم شما برچی به جون هم افتادین دوستان

 • در موضوع دیپلماسی اب هامون و هیرمند با اقدامات عالمانه دکتر کیخا در ابعاد بین المللی مخصوصا ثبت جهانی هامون برای اولین بار رییس جمهور افغانستان زیر بار فشار بین المللی اذعان به پذیرش حقابه کرد ما باید به جای خرافه گویی و حرف های بیربط از این دانشمند برجسته کشور که اینک عضو ارشد شورای عالی اب کشور است تشکر و قدردانی کنیم.

 • محمدعلی کاظم نژادی says:

  مصداق دشمن دانا بلندت میکند یعنی دفاع کور کورانه ؟؟؟براي ورود به کانال تلگرام کاغذاخبار کليک کنيد