کاغذاخبار : پس از مدتها چشم انتظاری  بنظر می رسد که آنچه که سالها افغانستان و سیاست مدارانش حتی اجازه صحبت دراین خصوص را به کسی نمی دادند ، قرار است اجرایی شود و این کشور بر عهد نامه های بین المللی پایبند شود و پس از اینکه حق آبه رودخانه هیرمند را به رسمیت بشناسند ، برای اجرایی شدنش اقدام نماید.

به گزارش کاغذاخبار اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان که در مراسم موسی شفیق نخست وزیر سابق این کشور سخن می گفت ، ضمن تمجید از مقام وی گفت :  مسئولیت دولت کابل اجرای معاهده‌‌ای است که در زمان شفیق میان کابل و تهران در مورد آب هیرمند به امضا رسیده بود.

بیان سخنی از سوی رئیس جمهور افغانستان می تواند نقش بسزایی در امیدواری مردم به ماندگاری در منطقه و ایجاد شغل و رونق اقتصادی در سیستان داشته باشد که جای خوشحالی و تقدیر دارد.

بنا براین گزارش بی شک بیان چنین سخنی از سوی عالی ترین مقام اجرایی و سیاسی افغانستان نشان از رایزنی دراین خصوص از سوی دولتمردان کشور دارد که امید است رایزنی ها منسجم و پیوسته ادامه یابد تا درنهایت به مرحله اجرا برسد و بیاد داشته باشیم که تنها سخن گفتن دراین باب لب های تشنه هامون را سیراب نمی کند و مردم سیستان امروز قدردان و از فردا در انتظار تحقق و اجرای این مهم هستند.

لازم بذکر است ، در سالهای گذشته ، افغان‌ها بارها و بارها به بهانه‌های مختلف از جاری کردن حق آبه ایران از رود هیرمند به سمت کشورمان خودداری کرده اند و حال بنظر می رسد که سخنان اشرف غنی فصل جدیدی از اجرای این معاهده و در پی آن روابط جدید و خاص مابین دو کشور خواهد بود