کاغذاخبار : نشست خبری خانم دکتر ماندانا زنگنه مدیرکل دفتر جذب و سرمایه گذاری خارجی استانداری سیستان و بلوچستان با حضور اصحاب رسانه استان برگزار شد

■■ اختصاص ۱۱ هزار هکتار از اراضی مستعد استان به ایجاد نیروگاه های بادی و خورشیدی

به گزارش کاغذاخبار زنگنه در ابتدای این نشست ضمن خوش آمد گویی به خبرنگاران  با اشاره به سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی‌های نو و تجدید پذیر در استان اظهار داشت: بیش از ۱۱ هزار هکتار از اراضی مستعد استان برای ایجاد نیروگاه بادی و خورشیدی اختصاص یافت که از این میزان ، یکهزار هکتار در منطقه “گراغه” زاهدان برای ایجاد انرژی خورشیدی و ۱۰ هزار هکتار در منطقه “میل نادر” برای انرژی بادی واقع شده است. زنگنه اضافه کرد: علاوه براین، ۱۵۰ هکتار از اراضی منطقه “رامشار” در سیستان به انرژی بادی برای تولید حدود ۱۵۰۰ مگاوات برق اختصاص دارد.
وی اعلام کرد:۳۱ موافقت اصولی ایجاد نیروگاه در حوزه انرژی های نو (۲۰ عدد بادی و ۱۱ عدد خورشیدی) توسط سانا در استان صادر شده است که از این تعداد پنج طرح موفق به عقد قرارداد خرید تضمینی برق با توانیر گردیده و زمین به آنان واگذار شده است. وی ادامه داد: تاکنون پنج سرمایه گذار خارجی از کشورهای کره جنوبی، ایتالیا، امارات، آلمان و چین برای انرژی های بادی و خورشیدی در منطقه گراغه زاهدان و میل نادر اعلام آمادگی کرده اند.
زنگنه خاطرنشان ساخت: شش نیروگاه سیکل ترکیبی با ظرفیت تولید ۲۷۰۰ مگاوات برق در استان در حال اجرا است

 

□■ پرداخت ۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای مشکل دار

مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری سیستان وبلوچستان در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به تلاش دولت جهت حل مشکل واحدهای تولیدی مشکل دار استان گفت : از ابتدای تشکیل ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان تاکنون ،۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات در بخش های کشاورزی ،صنعت و معدن به واحدهای مشکل دار پرداخت شده است.

به گزارش روابط عمومی استانداری سیستان وبلوچستان، ماندانا زنگنه افزود: با این میزان تسهیلات برای حدود ۱۵۰۰ نفر شغل ایجاد شده است .

وی تصریح کرد: در راستای عملکرد این ستاد بیش از ۲۰ واحد تولید راکد فعال ، تعداد ۲۴ واحد افزایش ظرفیت و ۸۵ واحد نیز به بهره برداری رسیده است.

وی افزود: با پرداخت این میزان تسهیلات و فعال‌شدن واحدهای تولیدی استان برای بیش از یکهزار نفر شغل ایجاد شده است.

به گفته وی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید سیستان و بلوچستان تاکنون ۵۷۰ مصوبه در زمینه حل مشکلات واحدهای تولیدی استان داشته است

۹۰ درصد وعده های سفر رئیس جمهور به استان اجرایی شده است

دبیر ستاد پیگیری مصوبات سفر هیئت دولت به سیستان وبلوچستان گفت: ۹۰ درصد وعده ها و تفاهم های سفر رئیس جمهوری به استان اجرایی شده اند.

بنا براین گزارش ماندانا زنگنه با بیان اینکه در سفر هیئت دولت به استان ۸۰ مورد وعده و تفاهم نامه به تصویب رسیده، اظهار داشت: تعداد وعده های سفر هیئت دولت به سیستان وبلوچستان ۲۳ مورد و تعداد تفاهم نامه ها ۵۳ مورد است.

به گفته وی سیستان وبلوچستان با توجه به پیشرفت فیزیکی خوب مصوبات سفر ، به عنوان استان پایلوت کشور برای بررسی وعده ها و تفاهم نامه ها انتخاب شده است.

مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استان برخی از وعده ها و طرح های بزرگ سفر هیئت دولت به استان را خط انتقال گاز ایرانشهر به زاهدان، افتتاح فاز نخست طرح عظیم انتقال آب با لوله تا پایان امسال، بهره برداری از فاز یک توسعه اسکله شهید بهشتی بندر چابهار، افتتاح کارخانه مس و دهها پروژه بزرگ و کوچک بیان کرد.

رتبه سوم استان در جذب سرمایه گذار خارجی

به گفته مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری، سیستان وبلوچستان رتبه سوم ارزش جذب سرمایه‌گذاری خارجی را در سطح کشور دارد . وی ادامه داد: ۵ مجوز سرمایه گذاری خارجی با حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار در استان نهایی و مصوب شده و تا کنون چندین کشور خارجی از جمله: ایتالیا ، آلمان ، بلژیک ، ترکیه ، امارات ، کره جنوبی ، چین ، هندوستان ، در حوزه های انرژی های تجدید پذیر ، معدن ، فولاد ، توسعه بندر چابهار در استان حضور پیدا کرده و طرحهای سرمایه گذاری در حال اجرا می باشند